News and Impressions from Build 2016

The following article was written in Hebrew.

שבוע שעבר נערך כנס מפתחי התוכנה השנתי הגדול של מיקרוסופט – Microsoft Build – בו השתתפתי ביחד עם משלחת גדולה מאנשי CodeValue ואף הצגנו בדוכן בתערוכה את OzCode – תוסף ה-Debugging שלנו ל-Visual Studio. במהלך הכנס, שהתקיים כרגיל בסן-פרנסיסקו, הוכרזו והוצגו מספר רב של חידושים עבור הפלטפורמות הטכנולוגיות השונות של מיקרוסופט אשר את עיקריהן אסקור במאמר זה.יש לציין כי כלל ההרצאות של הכנס זמינות ב-Channel 9, וכי ניתן להיכנס ולצפות בחינם בכל התכנים שהוצגו במהלך הכנס עצמו.

Xamarin for Everyone

ללא ספק ההכרזה הגדולה של הכנס בעיני היא ההכרזה כי מעתה Xamarin תהיה זמינה לכל משתמש של Visual Studio ללא שום תוספת מחיר, כולל גרסאות Visual Studio Community החינמיות. למי שלא מכיר, Xamarin היא פלטפורמה מבוססת #C לפיתוח אפליקציות Native Cross-Platform עבור iOS, OS X, Android וכמובן – Windows. חברת Xamarin נקנתה ע”י מיקרוסופט בסוף פברואר 2016 ועם אישור העסקה זוהי ההכרזה הגדולה הראשונה עבור פלטפורמה זו מאז הרכישה.

משמעות ההכרזה היא כי Xamarin נהיית אלטרנטיבת Cross-Platform ממשית לכתיבת אפליקציות, אלטרנטיבה שאחת התלונות העיקריות נגדה עד היום הייתה המחיר. עם הסרת חסם זה, סביר להניח כי חברות וארגונים נוספים יבחרו להשתמש בפלטפורמה זו. מעניין יהיה לראות כיצד מיקרוסופט תשלב את הפלטפורמה עם שאר הפלטפורמות שלה ובעיקר כיצד Xamarin תשתלב בעתיד עם ה-Universal Windows Platform (UWP). נחכה ונראה!

בשביל להתחיל ולהשתמש ב-Xamarin יש להוריד ולהתקין את Update 2 של Visual Studio 2015 באחת מגרסאותיו, ולבחור את Xamarin כאחת מהאופציות המותקנות.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן (החל מדקה 07:00, ההכרזה וההתלהבות בעקבותיה החל מדקה 18:00) וכאן.

Desktop App Converter

הכרזה לא פחות חשובה לדעתי, היא ההכרזה על ה-Desktop App Converter שגם ידוע בכינויו Project Centennial. כלי זה הוא בעצם כלי המרה שניתן להריץ על אפליקציות Desktop קיימות (Win32/.NET) ולהמיר אותן לאפליקציות Universal Windows Platform (UWP) ללא שינוי קוד. לא ברור בשלב זה מה בדיוק נתמך ומה לא, אך ללא ספק זוהי הכרזה שנותנת אופק למפתחים ומתחזקים של אפליקציות מסוג זה.

Desktop App Converter

כמו כן, באמצעות כלי זה ניתן לשלב יכולות UWP בלעדיות באפליקציות קיימות שירוצו תחת UWP (יכולות כגון Notifications, Live Tiles ועוד). יותר מזה – באמצעות כלי זה ניתן להפיץ אפליקציות שעברו המרה ב-Windows Store ולהרחיב את השוק העסקי של האפליקציה בערוץ הפצה נוסף ונגיש.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

Bash on Windows

אחת ההכרזות המעניינות של הכנס (שדלפה לתקשורת יום לפני כן) היא ההכרזה כי החל מהעדכון הבא של Windows 10 בקיץ הקרוב, יהיה ניתן להריץ Bash Scripts מעל Windows באופן Native. לצורך כך, חברה מיקרוסופט בשותפות לחברת Canonical שהיא המפתחת של Ubuntu – מיקרוסופט פיתחה את ה-Windows Subsystem for Linux (WSL) שמאפשר להריץ Native Linux Executable מעל גבי Windows, ו-Canonical מספקת גרסת הרצה אמתית של Ubuntu Bash אשר רצה מעל Windows ומאפשרת בעצם להריץ (כמעט) כל דבר שרץ ב-Ubuntu היישר בתוך Windows. בשלב זה נתמכים רק Executables שרצים ב-User Mode וללא GUI.

ההדגמה שניתנה ל-Feature הזה היא כיצד בקלות רבה ניתן להריץ עכשיו ב-Windows את הפקודה apt-get לקבלת חבילות התקנה של Linux, וע”י כך להוריד ולתקין Redis (אמיתי! של Linux!) ולהריץ אותו בעת פיתוח על גבי Windows.

יש לזכור כי המטרה של תכולה זו היא לא להריץ אפליקציות Linux ב-Production, אלא בעצם לספק למפתחים את הכלים לבצע את כל הפיתוח שלהם בסביבת Windows כולל כלים שמסורתית עובדים רק ב-Linux או הרצה של כלי פיתוח (בעיקר בעולם ה-Web) שהינם מבוססי Bash ולהריץ אותם ב-Windows יום זה קשה למדי. המנטרה בהקשר הזה היא ש-Windows היא הבית לכל המפתחים בעולם, ללא קשר למוצר ולפלטפורמה שהם מפתחים בעבורה.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן וכאן.

NET Core, ASP.NET Core, EF Core & .NET Overview

אמנם בכנס עצמו לא היו הכרזות משמעותיות חדשות בנוגע ל-.NET Core, ASP.NET Core ו-Entity Framework Core, אך כן היו מספר הרצאות מאוד מעניינות בנושא אשר מדגימות שימוש בטכנולוגיות השונות ויכולותיהן. כמו כן, לא נפקד מהכנס מקומן של .NET Framework ו-C# והוצג החזון לעתיד של השפה והסביבה. מעניין במיוחד השקף הבא שמציג את החזון לעתיד של .NET:

NET STL

החזון הוא שתהיה ספריה אחת משותפת לכל הסביבות השונות באקו-סיסטם של .NET בשם .NET Standard Library (ואם זה מזכיר לכם C++ STL זה לא במקרה), ובכל סביבה ספציפית יהיו את ההרחבות שלה. כמובן שייקח הרבה זמן להגיע לשם, אך טוב לדעת שיש כיוון ברור ומחשבה על העתיד.

מידע נוסף ניתן למצוא בהרצאות המעניינות הבאות:

Azure Functions

לדעתי, ההכרזה המשמעותית ביותר עבור Azure היא ההכרזה על Azure Functions – שירות אשר מספק כוח מחשוב אלסטי בענן עם מודל תשלום של Pay-Per-Execute. זהו בעצם המענה של Azure לשירות של המתחרים – AWS Lambda.

Azure Functions

הרעיון הוא שאנחנו יכולים לכתוב מעין סקריפט קטן בשפה שנבחר (Node.JS או C#, עם תמיכה ניסיונית כרגע ב-F#, Python, PHP, Batch, Bash, PowerShell) אשר מגיב לאירועים שונים שקורים ב-Azure או בעולם. זה יכול להיות כמענה לקובץ שנוצר, כ-Schedule, כמענה ל-Web Hook או אפילו בהרצה ידנית. אנחנו כותבים את הסקריפט, ו-Azure דואג להקצות את משאבי המחשוב הנחוצים בשביל להריץ אותו ב-Scale שאנחנו בוחרים.

בנוסף, השירות מספק אינטגרציה מאוד יפה Logic Apps אשר מהווה מעין מנוע WF בענן וביחד מקבלים Offering מאוד מעניין לעתיד.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

Azure Compute, Containers & Service Fabric

הרצאות רבות בכנס הוקדשו לפלטפורמת המחשוב הגדלה של Azure – החל מ-VM Scale Sets המאפשר יצירת Scalable VMs בקלות (ואשר מהווה בסיס לשירותים רבים אחרים ב-Azure), דרך Azure Container Service שמאפשר להגדיר ולהריץ בקלות Cluster-ים של Mesos או Swarm בענן ולפרוש אליהם Docker Containers במהירות, ועד ל-Azure Service Fabric ששוחרר בגרסה רשמית (GA) ואשר מאפשר ליצור אפליקציות מבוזרות שיכולות להגיע ל-Hyper Scale בקלות וביעילות. כמו כן, הוכרזה גרסת Preview של Standalone Installer עבור Service Fabric שמאפשר ליצור Service Fabric Cluster גם מחוץ ל-Azure – במרכז הנתונים שלכם ואפילו בעננים אחרים.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן וכאן.

OzCode

ברמה האישית אציין שכמו שנה שעברה, גם השנה היה ל-CodeValue דוכן שבתערוכה שהציג בגאווה את OzCode – תוסף הפיתוח שלנו ל-Visual Studio. הדוכן היה לדעתי אחד הפעילים בתערוכה, עם כמות גדולה של אנשים שמגיעים לראות, לשמוע ולהידהם מהעוצמה שהכלי הזה מציע, ובמיוחד מהיכולת החדשה שעדיין בבטא – LINQ Debugging!

OzCode Team - Build 2016

אם עדיין לא ניסיתם את OzCode אתם מוזמנים להוריד אותו ל-Trial של 30 יום, ואם אתם משתמשים ורוצים לנסות את גרסת הבטא שכוללת את LINQ Debugging אז אתם מוזמנים לפנות לכאן.

יש עוד…

אפילו לא התחלתי לדבר על Cortana Intelligence Suite, Power BI Embedded, Bot Framework, Azure IoT, DocumentDB for MongoDB, Azure Stack ועוד…

רוצים לשמוע עוד? יש לכם שאלות? Best of BUILD!

ב-13/04/2016 ייערך מפגש מיוחד של קבוצת המשתמשים של Azure בישראל – Israeli Azure Developers Community – ביחד עם קבוצת המשתמשים של .NET אשר במהלכה נדון בחידושים השונים ב-Stack הטכנולוגי של מיקרוסופט, Azure, .NET, Xamarin, Visual Studio ועוד. במסגרת המפגש ייערך גם פאנל מומחים והמשתתפים יוכלו לשאול שאלות ולנווט את המפגש בכיוונים שונים. המפגש ייערך בפאב הדבלין בהרצליה על כוס בירה והוא ללא עלות, אך יש להירשם מראש.

להרשמה למפגש – http://www.meetup.com/IsraeliAzureDevelopers/events/229552376

כמו כן, ניתן למצוא את הקבוצות בפייסבוק בכתובות:
https://www.facebook.com/IsraeliAzureDevelopers
https://www.facebook.com/groups/DotNetIL

Have an Opinion?